Co to stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny jest niebezpiecznym stanem, który może doprowadzić do powstania wielu chorób, w tym nowotworów.

Narażone są na niego osoby żyjące w stresie oraz kiepsko odżywiające się. To stan zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami i antyoksydantami w organizmie ludzkim. Wolne rodniki i przeciwutleniacze naturalnie występują w organizmie, ponieważ są niezbędne do wielu procesów życiowych. Kiedy dochodzi do wzrostu ilości wolnych rodników lub zmniejszenia się aktywności antyoksydantów występuje wtedy stres oksydacyjny.

Stres oksydacyjny jak rozpoznać?

Wszystko rozpoczyna się bardzo powoli. Czasem pojawia się ból głowy, zaparcia, wysypki skórne, kłopoty z trawieniem, bóle mięśni i stawów. To pierwsze objawy stresu oksydacyjnego. Nie wolno ich ignorować. Kolejny etap to już spadek składników odżywczych we krwi np. witamin i mikroelementów. Wolne rodniki naruszają komórki, które nie są już w stanie przyswajać odpowiedniej ilości składników odżywczych z pożywienia, co doprowadza do osłabienia organizmu. Następstwem stresu oksydacyjnego jest powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Kiedy komórki zostają uszkodzone na skutek działania wolnych rodników, układ odpornościowy jest przeładowany. Wytwarzają się stany zapalne, które w rezultacie końcowym wpłynąć mogą do stworzenia się wielu niebezpiecznych chorób.

Stres oksydacyjny niepożądanie działa na zdrowie i wygląd.

Wolne rodniki w pierwszym etapie utleniają się w kwasy tłuszczowe błon komórkowych skóry, białka enzymatyczne i białka strukturalne. W wyniku tego dochodzi m.in. do osłabienia włókien kolagenu tworzącego skórę. Prowadzi to do powolnego leczenia się ran czy wystąpienia cellulitu i rozstępów na skórze. Z kolei utlenianie się cholesterolu LDL w śródbłonku naczyń krwionośnych prowadzi do rozwinięcia się blaszki miażdżycowej, a więc służy chorobie wieńcowej, udarowi mózgu czy zawałowi serca. Wolne rodniki uszkadzają DNA przyczyniając się do powstawania nowotworów. Służąc też rozwojowi astmy oraz chorób zapalnych o rodzaju przewlekłym. Najbardziej narażone na szkodliwe działanie stresu oksydacyjnego są oczy oraz skóra.

Jak leczyć stres oksydacyjny?

Trzeba w szczególności zdawać sobie sprawę, że jest to choroba i konieczna jest wizyta u specjalisty. To on postanawia jaką terapię należy zastosować. Z wyjątkiem tego można samodzielnie zwalczać objawy stresu oksydacyjnego. Trzeba przede wszystkim zacząć stosować dietę zawierającą duże ilości świeżych owoców i warzyw. Trzeba też odstawić używki – papierosy i alkohol. Ponadto istotne sprawy to sport, odpoczynek i właściwa ilość snu. Na skutek aktywności fizycznej organizm wytwarza bowiem sporą ilość antyoksydantów, ale powinny być to przede wszystkim ćwiczenia relaksacyjne. Ostatnim istotnym szczegółem jest otoczenie,  w którym się występuje. Im więcej wdycha się zanieczyszczonego powietrza, tym więcej organizm produkuje wolnych rodników.

ACEROLA na stres oksydacyjny

Dodaj komentarz