Kolagen na stawy w proszku, choroba zwyrodnienia stawów?

Na symptomy choroby zwyrodnieniowej stawów uskarża się nawet co piąty Polak. Jest ona najczęstszą chorobą układu ruchu. Dotyczy około 50 procent osób po czterdziestym roku życia, ale trafia się, że jest rozpoznawana również u młodych pacjentów. Tymczasem ryzyko jej wystąpienia można znacznie zmniejszyć, stosując kolagen na stawy.

Kolagen – wpływ na pracę stawów

Stawy w ciele człowieka są ruchomymi połączeniami pomiędzy elementami szkieletu. W różności od budowy, stawy umożliwiają ruchy różnych części ciała, we wszystkich lub w wybranych strefach. Odmienna ruchomość i budowa stawów wynika z tego, iż podporządkowane są im różne role biologiczne (wykonywanie innych ruchów umożliwia staw kolanowy, a kompletnie innych staw barkowy).

Obszary zetknięcia kości z innymi częściami szkieletu, to ich powierzchnie stawowe. Tym, co spaja ze sobą powierzchnie stawowe dwóch lub więcej kości i tworzy ich osłonę, jest torebka stawowa. Na torebkę stawową składają się dwie warstwy (błony): zewnętrzna, zwana włóknistą oraz wewnętrzna, zwana maziową. Gruba i mocna (a więc spełniająca znaczące funkcje ochronne), zewnętrzna błona włóknista zbudowana jest w głównej mierze z włókien kolagenowych. Kolagen jest więc składnikiem budującym jedną z najważniejszych części stawów. Nie da się przecenić roli, jaką odgrywa kolagen na stawy.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów, na początku wydawać się mogą niegroźne. Co prawda komplikują codzienne funkcjonowanie, ale są do zniesienia, są więc bardzo długo lekceważone. Jednak nieleczona choroba może doprowadzić do trwałego upośledzenia czynności zaatakowanego stawu.

Dolegliwości takie jak:
ból podczas ruchu stawu
sztywność stawu
ograniczenie ruchomości stawu
trzeszczenia
widoczne gołym okiem zniekształcenia stawów
zdecydowanie powinny zaniepokoić i wywołać zainteresowanie się stanem zdrowia stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów rzadko wymaga natychmiastowej ingerencji lekarza, ale nie zareagowanie w odpowiednim momencie na jej objawy, może do takiej konieczności doprowadzić. Aby zabezpieczyć się przed wystąpieniem dolegliwości typowych dla tego schorzenia, dobrze jest przyjmować kolagen naturalny na stawy.

Profilaktyka chorób stawów – wpływ jaki wywiera kolagen na stawy

Stany chorobowe stawów, żądać mogą nie tylko spotkania z lekarzem, ale też leczenia sterydowego, czy nawet chirurgicznego. Zamiarem niedopuszczenia do takiej sytuacji, zaleca się przyłączenie do diety kolagenu i glukozaminy, które pozwalają zachować dobre funkcjonowanie połączeń stawowych. Ponieważ mało jest artykułów spożywczych, bogatych w te składniki, istnieją zbilansowane suplementy, takie jak kolagen na stawy w proszku.

Używanie kolagenu pomaga odbudowywać chrząstkę stawową i utrzymywać właściwą ruchomość stawów. Kolagen naturalny na stawy może być więc wykorzystywany nie tylko w profilaktyce zachorowań. Zawarty w suplementach kolagen, pomoże z powodzeniem leczenie po interwencjach chirurgicznych w obrębie stawów. Lekarze i fizjoterapeuci rekomendujący swoim pacjentom kolagen na stawy opinie przedstawiają o nim jednoznacznie dobre.

Na pojawienie się choroby zwyrodnieniowej stawów, wpływ może mieć wiele czynników. Między innymi: przeciążenie stawu, nadwaga i otyłość, osłabienie siły mięśni okołostawowych, zaawansowany wiek. Kolagen nie zniweluje w zupełności działania tych czynników, jednak umożliwi uodpornić połączenia stawowe na ich szkodliwy wpływ.

Dodaj komentarz